top of page
7.png

«Один малюнок  вартий тисячі слів».

 

«Один малюнок  вартий тисячі слів». Ця східна мудрість, мабуть, найточніше визначає основну ідею арт-терапії. Художню творчість можна назвати універсальним засобом візуального спілкування. Через творчість реалізується багатий, цілющий потенціал спонтанної художньої діяльності, відбуваються позитивні зміни в інтелектуальному, емоційному та індивідуально-особистісному розвитку людини.

Техніка « Наповнення». Мета: набуття навичок пошуку ресурсу, самовідновлення.

    Психолог: Яких емоцій, почуттів ти хотів би мати більше у своєму житті? Підбери до кожної з них колір і промалюй їх у вигляді дощу.

Питання для обговорення:

- Як ти себе зараз почуваєш?

- Що ти відчуваєш коли дивишся на заповнений аркуш?

Техніка «Образа і пробачення».   Мета: розвиток навичок аналізу та контролю емоційних станів.

   Психолог: Намалюй образу у вигляді предмету, символу, знаку.

Питання для обговорення:

- Чому цей символ відображає образу?

- Що ображає тебе в реальному житті?

     Психолог: Уяви, що перші емоції вщухли, біль образи зменшується і приходить спокій. Додай на малюнок спокій.

          Питання для обговорення:

- Чому цей символ відображає спокій?

- Що заспокоює тебе в реальному житті?

Психолог: Коли ти заспокоюєшся, до тебе приходить впевненість, що все буде добре і більше неприємності не повторяться.

          Питання для обговорення:

- Чому цей символ відображає впевненість?

- Що допомагає тобі бути впевненим у реальному житті?

Психолог: Коли ти спокійний та впевнений у тебе з`являються сили пробачити.
Додай на цей малюнок пробачення.

          Питання для обговорення:

- Як ти себе почував під час роботи над малюнком?

- Що тобі давалося складно, що легко?

- Щоб ти відчуваєш коли дивишся на цей малюнок?

Техніка «Малюємо настрій». На відміну від наступних прикладів, це заняття неструктуроване, воно складається з окремих вправ.
«Колір мого настрою».Кожному учаснику пропонують погуляти по стилізованому лабіринту і зупинитися в зоні, колір якої відповідає його настрою. У результаті учасники утворюють підгрупи, різні за чисельністю. Далі можна почати роботу над індивідуальними знаками (образами, символами) настрої, на основі яких потім створюється емблема групи.

Техніка «Малюємо ім'я».    Дане заняття є багатоцільовим, воно дає великі можливості для діагностики і може бути розгорнуто в цикл арт-терапевтичних сесій, спрямованих на самопізнання і систематичну роботу з певною проблемою. У центрі уваги тут стоять феномени ідентичності та прийняття себе.

 
Техніка «Малюємо агресію». Інструкції ведучого: «Закрийте очі і уявіть колір, відповідний вашому настрою. А тепер по черзі опишіть свої відчуття, відповівши на питання: "Який ви представили колір? Яка це фарба? Який звук? "Покажіть цей колір рухом. Яке ваше настрій на дотик? Який воно температури? Настрій можна намалювати. Використовуючи будь-які образотворчі засоби, створіть образ вашого настрою ».

            «Займіть місця за столами.  Закрийте очі і постарайтеся згадати ситуацію, в якій ви відчували найсильнішу злість. Спробуйте повністю сконцентруватися на цьому почутті. Якщо це вдалося, відкрийте очі і мовчки починайте малювати. Ви можете зобразити і інші негативні емоції на окремих аркушах ».

Техніка 3. «Малюємо дерева»
           Це заняття дозволяє розвинути почуття причетності до колективу, групову згуртованість, доброзичливі взаємини, співчуття, співпереживання. Поєднання образотворчого творчості і музики спонукає до саморозкриття, дослідженню свого емоційного стану, переживань, особистих проблем.

      Налаштування. Учасникам пропонують зайняти зручне положення (встати, сісти, сісти на підлогу, якщо є відповідні умови, - за бажанням). Ведучий дає такі інструкції: «Закрийте очі. Уявіть колір, звук, мелодію, руху, за допомогою яких можна було б висловити ваш стан "тут і зараз". Встаньте в загальне коло. Спробуйте описати словами і показати ваші відчуття ».
        Придумайте малюнку назву та історію, яку ваше дерево хотіло б розповісти іншим деревам ».Звучить повільна, мелодійна музична композиція без слів.
«А тепер закрийте очі і постарайтеся побачити ліс. Уявіть себе в образі дерева.
         Знайдіть йому місце серед інших дерев. Виберіть в аудиторії відповідне місце, де дереву зручно качати гілками, рости вгору і навіть танцювати. Покажіть рухами, танцем, як воно себе почуває. Самотнє дерево відкрито всім вітрам. Влітку його обпікає сонце, взимку остуджує мороз. Навіть звірові важко сховатися під одиноким деревом. Добре, коли поруч є добрі і надійні друзі. Підійдіть один до одного так близько, як вам цього хочеться. Нехай ваші дерева утворюють кілька гайків. Дбайливо доторкніться пальчиками-листочками ».
(Це дає ведучому можливість звернути увагу на особливості внутрішньогрупових взаємин.)
            «Спробуємо все разом створити образ дуже сильного, могутнього дерева. Встаньте поруч один з одним, в коло. Який величезний, надійний ствол вийшов у дерева! І гілки тягнуться вгору, переплітаючись між собою. У такій кроні тепло і затишно білкам, птахам. А саме дерево нічого не страшиться: ні бурі, ні грози, ні самоти ». (психологу важливо помітити, в якому із запропонованих образів учасник заняття відчуває себе комфортніше і впевненіше.)

          Індивідуальна робота. Кожен учасник займає місце за робочим столом і малює виниклі у нього образи та асоціації, обмірковує їх і вигадує історію свого дерева.

bottom of page